Colmar Yeme İçme Rehberi

mm
single-image

Au Croissant Dore (Kahvaltı-Kahve Molası)

Bu yer çok şirin bir kruvasancı. Kahvaltı ve kahve molası için ideal olan bu dükkânda keyifli bir zaman geçirebilirsiniz. Biz gittiğimizde kruvasanları kalmamıştı. Ancak iki cappucino içip ısınabildik. Sahibi oldukça yaşlı bir kadın ve hala servis yapmaya devam ediyor. Dükkan dışardan pembenin çok tatlı bir tonuna sahipken içerisi de sarı renge sahip. Değişik bir yer, ufak bir mola vermek için ideal olabilir.

Maison Alsacienne de Biscuiterie (Tereyağlı Kurabiye)

Eğer Colmar’ın ünlü terayağlı kurabiyelerinden yemek istiyorsanız en doğru tercih Maison Alsacienne de Biscuiterie. Dükkân, kırmızı ve altın sarısı ambiyansıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Fransızların bu ünlü terayağlı kurabiyeleri bizim hanımeller kurabiyesine oldukça fazla benziyor. Çok fazla ilgimiz olmadığı için satın almadık ancak dükkânı mutlaka gezin zira bu bölgenin ünlü dükkanlarından biri burası.

Fortwenger Pain d’epices d’ Alsace (Baharatlı Kurabiye)

Fransa’nın çavdar unu, bal ve çeşitli baharatlardan oluşan ünlü keki Pain d’epices’in ve hediyelik eşyaların satıldığı bir dükkân Fortwenger. Buradan çok değişik tarzlarda hediyelik eşya alabileceğiniz gibi hediyelik olarak birçok tarzına rastlayabileceğiniz Pain d’epices de alabilirsiniz.

Version Originale 68

Köprüdeyken hemen karşınıza uçuk mavi tonlarda sevimli bir yer çıkıyor. Yine klasik Alsace Evlerinin olduğu büyüleyici bir sokağın başında bulunan bu sevimli restoranda güzel bir zaman geçirebilirsiniz. Soğukta yemek aramaya ara verip sığındığımız, dışı masallardan fırlayan bu yerde akşam yemeği olarak Fransızların ünlü Tarte Flambee’sini tercih ettik. Güzel olan şey de Tarte Flambee’nin dahi vegan ve vejeteryan seçeneklerinin olmasıydı. Sıcak bir akşam geçirdiğimiz bu yerden güzel duygularla ayrıldık.

Restaurant La Pergola

Bu restoran, klasik Alsace Mutfağına dair yemekler tadabileceğiniz, çok geniş bir menüye sahip. Güzel bir öğle ve akşam yemeği yiyebileceğiniz Colmar’ın güzel mekanlarından da biri. Dekorunda cadıların kullanıldığı, genel olarak da kırmızı rengin hakim olduğu bu yer birazcık pahalı gelebilir. Ancak eğer Fransız Soğan çorbası ya da brokoli-sebze çorbası gibi seçenekleri bulmak isterseniz burası sizin için doğru yer olabilir zira çok geniş bir menüsü olduğunu unutmayın.

La Krutenau (Manzaralı Restoran)

Bu restoran Colmar’ın Winstublarından biri. Özellikle Le Petite Venise’ın en güzel köşelerinden birinde bulunan bu restoranın su kenarında olan kısmında oturursanız harika olur. Tarte Flambe’nizi yerken güzel manzarayı seyredebilirsiniz.

Marche Couvert de Colmar

Yeme içme pazarı, burada dünya yemeklerini de bulabileceğiniz dükkanlar da bulunuyor. Pazarın hemen yanında Fonraine du Petit Vigneron, şarap içen çocuk heykeli bulunuyor.

Douceurs et Plaisirs D’Alsace (Gurme Marketi)

Eğer yerel Fransız gurme lezzetlerini merak ediyorsanız gidebileceğiniz en doğru adres Douceurs et Plaisirs D’Alsace olacaktır.Bu yer hemen Aziz Martin Kilisesinin yakınlarında. Dükkân yine kırmızının büyüleyiciliğine sahip. En iyi Alsace tatlılarını ve lezzetlerinin bulunduğu bu dükkân 2007 yılından beridir hizmet veriyor. Reçellerin yanı sıra otontik lezzetlere de rastlayabileceğiniz bu dükkândan ufak hediyelik eşyalar da satın alabilirsiniz.

Colmar’a dair detaylı bilgi edinmek isterseniz Colmar Gezi Rehberi yazımı okuyabilirsiniz.

Strasbourg’a dair bilgi edinmek isterseniz de “Strasbourg Gezi Rehberi” ve “Strasbourg Yeme İçme Rehberi” başlıklı yazılarımı okuyabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bunları da sevebilirsiniz