Colmar Gezi Rehberi

mm
single-image

Alsace bölgesindeki Colmar Kasabası için rotamızı aralık ayının son günlerinde çevirdik. Masallardan fırlamış kurabiye evleri gerçekten görebildiğiniz yer Colmar. Ancak eğer Christmas Döneminde bu şehirde bulunacaksanız, iliklerinize kadar işleyebilecek olan soğuğa hazır olun 🙂               

                     

COLMAR’A NE ZAMAN GİDİLİR?

Colmar ve etrafındaki kasabaları bence yılın her dönemi seyahat için tercih edebilirsiniz. Bahar ve yaz döneminde, masallardan fırlamış kurabiye evleri, dükkanları ve yemyeşil doğasıyla birlikte Arnavut kaldırımlı sokaklardan yürüyerek bölgenin keyfini rahatlıkla çıkartabilirsiniz. Ancak Colmar, özellikle Christmas döneminde büyülü bir hal alabildiğinden yılın Christmas Döneminde en çok ziyaret edilen yerlerinden biri haline geliyor. Tabi Christmas marketler de geçirilen zamanı daha da keyifli bir seyahat geçirmenizi sağlıyor.

COLMAR PAHALI MI?

Colmar ve çevresindeki kasabalar dönem dönem çok fazla turist alan yerler olduğundan, tüm diğer turistik bölgeler gibi fiyatlara sahip. Para birimi Euro ve her bütçeye uygun dükkan ve restoranlar bulunuyor. Ancak seyahatinizi Christmas döneminde planladıysanız Christmas marketlerde yemek yiyip, ufak hediyelik eşyaları daha uygun ücretlerle satın alabilirsiniz. Bunun yanında Colmar’da nerde ne yerim ve içerim diye düşünmek istemiyorsanız kısa bir listesini hazırladığım “Colmar Yeme İçme Rehberi” yazımı okuyabilirsiniz.

COLMAR’DA KAÇ GÜN KALINIR?

Eğer Alsace Bölgesinde bir gezi planladıysanız içinde Kaysersberg, Ribeauville, Riquewihr, Obernai, Bergheim, Dambach-la-ville, Eguseim gibi harika kasabaları da ekleyeceğiniz ve belki de Strasbourg’a uğrayacağınız bir seyahat rotanız varsa, bunun için 5-6 gün yeterli olacaktır.  Ancak Colmar çok büyük bir yer olmadığından, yalnızca Colmar’ı keyifli ve rahat bir şekilde 1 günde bitirebilirsiniz. Biz günübirlik gittiğimiz Colmar’ı yarım günde bitirmiş olduk. Her güzel sokağından neredeyse birkaç kez geçebildik. Bu süreç içerisine bir yerde oturup kahve içmek, dükkanları gezmek ve bir akşam yemeği yemek de dahildi.

Bu kadar kısa sürede gezebileceğiniz Colmar’ın etrafındaki güzel kasabaları da gezmenizi öneririm. Seyahatimizi planlarken en azından birkaç tanesine gidebileceğimizi düşündüğümüz kasabaların yılın son günlerinden dolayı ulaşımının olmaması nedeniyle gidememiş olmak üzücüydü.

ALSACE BÖLGESİ KASABALARI ULAŞIM

Biz 30 Aralık’ta Strasbourg’dan Colmar’a tren ile seyahatimizi planlamıştık. Ancak bizim seyahat saatimizdeki tren iptal olduğu için 1 saat rötarlı bir şekilde Colmar’a ulaşmış olduk. Eguseim birçok kasabadan çok daha güzel olduğu için, gün içerisinde Eguseim’e ulaşabiliriz diye düşünmüştük. Fakat herhangi bir otobüsün o tarihlerde Eguseim’e ya da diğer kasabalara gitmediğini öğrendik.

Colmar ile Eguseim arası 7 km olması nedeniyle Uber ile gidebiliriz diye düşündük ancak Uber de bulamadık. Bu nedenle yılbaşı dönemi ulaşım iyice kısıtlı hale geleceği için araç kiralamanın oldukça mantıklı olabileceğini düşünüyorum. Eğer yılbaşına çok yakın bir tarihte seyahatinizi planladıysanız ulaşım şartları oldukça kısıtlı oluyor.

Alsace Bölgesi’ne kritik dönemlerde seyahat etmediyseniz kasabalara otobüslerle de ulaşabiliyorsunuz. Christmas Döneminde Kasım ayından Aralık ayının son dönemlerine kadar Shuttle otobüslerinin kasabalara ring yaptığı bir ulaşım ağı bulunuyor. Ulaşım saatlerine ve fiyatlarına yönelik bilgileri Turizm Ofislerinden edinebilirsiniz. Biz bunu 30 Aralık’ta değerlendirememiş olduk. 

Eğer Colmar’da konaklamayı planlıyorsanız, Basel Havalimanı’nda inip yine Flixbus ile Colmar’a ulaşabilirsiniz. Colmar ve Strasbourg arasındaki kasabalar ve Colmar’a 7 km uzakta bulunan Eguseim Kasabası, oldukça güzel ve gezilmeye değer. Araştırdığım ve önerebileceğim kasabalar Kaysersberg, Ribeauville, Riquewihr, Obernai, Bergheim, Dambach-la-ville…

COLMAR’DA GEZİLECEK YERLER

Colmar, içine girmenizle birlikte rengarenk kemerli ve orta çağ döneminden fırlamış çatılı evleri ve dükkanları ile sizi karşılayacak büyüleyici bir kasaba.

Maison Pfister

Maison Pfister Fransa’nın Alsas bölgesindeki Colmar şehrinin en ünlü evidir. 1637 yılında şapkacı Ludwig Scherer için inşa edilen bu ev ilginç kulesi ve orijinal yapısı ile sizi bambaşka yerlere götürebilecek bir yer. Burası şu an Alsace şarapları satan bir şarap dükkanı.

Zum Kragen

15. yüzyıldan kalan bu ev mimari açıdan oldukça dikkat çekici olmasının nedeni köşe kısmında bir tüccar heykelinin bulunması bence. Farklı mimari yapıları seviyorsanız bu bina da onlardan biri olabilir ve görülmeye değer.

The Village Hansi & its Museum

Hansi Köyü ve Müzesi, ünlü Maison des Tenes’in hemen önünde yer almaktadır. Ünlü Sanatçı Jean-Jacques Waltz’un Hansi adı altındaki çizimlerinin Alsace’nin büyüleyici dünyası ile birleştiği ürünleri bu yerde keşfedebilirsiniz. Bu yerde hem dükkân hem de müze bulunuyor. Dükkân kısmında Hansi çizimlerinin bulunduğu birçok hediyelik eşyaya rastlayabilirsiniz. Müze kısmında ise, Hansi’nin çok yönlü yaşamına ve faaliyetlerine tanık olmuş olacaksınız.

La Maison des Tetes Hotel & Restaurant

Hemen The Village Hansi’nin karşısında bulunan mimarisi oldukça büyüleyici olan otel ve restoran La Maison des Tetes, hem otel olarak hem de restoran olarak, Colmar’ın geleneksel yapısıyla modernliğini birleştirdiği gözlerden kaçmıyor. Önünden geçerken restoranına girmeseniz ve otelinde konaklamasanız bile bu orijinal yapıyı keyifle seyredebilirsiniz. Bu arada restoranı Michelin yıldızlı.

Parc du Champs de Mars

Bu parkta en önemli şey, Fransa’nın en büyük atlı karıncasını içinde barındırması.  Bunun yanında lezzetli birçok yiyecek ve içeceğin de bulunduğu, aslen krepçi olarak anılan Les Delices du Carrousel’de burada bulunuyor. Christmas döneminde tatil olması nedeniyle kapalı olan bu yerin hareketli ve yemyeşil olan halini görmeyi isterdim.

Rue des Boulangers

Bu sokak Colmar’ın Fırıncılar Sokağı olarak adı geçen, en canlı sokaklarından biri.  Burada Alsacienne de Biscuiterie isimli, bölgenin en ünlü tereyağlı kurabiyeler yapan dükkana rastlayabilirsiniz.

Eglise des Dominicains

Yapımı 1283 yılına dayanan bu Kilise birçok restorasyondan geçmiştir. Kilise Gotik mimarinin izlerini barındırmaktadır. Ayrıca kilisede Bakire Martin Schongauer’in şaheseri bulunmaktadır. Kilisenin önündeki meydan olan Place des Dominicains’de Christmas market bulunuyor.

Rue des Marchands

Sanırım Colmar’ın en etkileyici caddelerinden bir tanesi Rue des Marchands. Harika süslemelerle süslenmiş, rengarenk kemerli evlerin bulunduğu bu caddede bulunan 14 numaralı evi mutlaka görün. Cadde boyunca tarihi öneme ve güzelliğe sahip olan birçok yapı göreceğiniz gibi harika dükkanları da görmeniz garanti.

Salle du Corps de Garde

Colmar’da görebileceğiniz bu yapı, oldukça eski ve dikkat çekici olmasıyla birlikte Rönesans mimarisinin izlerini taşıyor. Binayı Place de Cathedrale kısmından daha güzel bir açıdan seyredebilirsiniz.

Koifhus (Ancienne Douane)

Bu ünlü bina Gotik ve Rönesans mimarisinin izlerini taşımaktadır. Şu anda bir restorana ve sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

Eglise Saint Martin

Roma Katolik kilisesidir. Başlıca Gotik mimari tarzındadır. Eğer gezdiğiniz yerlerde kiliseler dikkatiniz çekiyorsa bir uğrayın derim.

Maison Adolph (En Eski Ev)

16 Numarada bulunan bu evin özelliği Colmar’ın en eski evi olması.1350 yılında inşaa edildiği tahmin edilen bu evin ismi ilk sahibi olarak bilinen Auguste Adolph’dan gelmektedir.

Maison Schongauer

Bu yer Colmar’lı sanatçı Martin Schongauger’e ait olan, Colmar’ın en eski evlerinden biri.

Au Vieux Pignon

Burası aslında hediyelik eşyalar satan bir dükkan. Peki bu dükkanı önemli yapan şey ne diye düşünebilirsiniz. Bu dükkanın üstünde sokağın harika kurabiye evlerinden biri bulunuyor. Yürüyüp ilerlemişken arkanızı dönüp bakmanız gereken yapılardan biri. Özellikle akşamki ışıklandırmasıyla da harika bir görüntüsü oluyor.

Le Fer Rouge

Burası aslında güzel ve şık bir restoran ve Au Vieux Pignon’un karşısında bulunuyor. Ancak bulunduğu bina oldukça güzel ki kafanızı yavaşça yukarı kaldıracağınız ya da biraz uzaklaştıktan sonra arkanıza dönüp seyredebileceğiniz o tatlı kurabiye evlerin yine en popülerlerinden biri.

Fontaine Schwendi

General Lazare Schwendi’nin bronz heykelinin bulunduğu tarihi bir çeşme Fontaine Schwendi. Burası geniş bir meydan gibi de aslında. Etrafında bulunun kurabiye evleri seyredebilirsiniz.

Petite Rue Des Tanneurs ve Rue Des Tanneurs

Bu sokak çok fazla turistin istilasının bulunmadığı ancak kıvrımıyla evlerinin bütünlüğüyle adeta bir tablodan çıkmış hissiyatı veren bir sokak. Eğer sessiz sakin sokaklardan yürümeyi seviyorsanız bu sokaktan yürüyün derim.

Le Petite Venise

Burası kanal kenarına dizilen rengarenk evlerin bulunduğu eşsiz güzelliğe sahip bir yer. Rue Des Ecoles üzerindeki köprüde durup evleri izleyebilirsiniz. Burası adeta çizgi filmlerden fırlamış, içinizi sıcacık yapan evlerle dolu. Quai de la Poissonnerie ve Rue de la Possonnerie boyunca yürüyünce insanın içini kaplayan keyif git gide artıyor. Seyahatimizde o kadar soğuktu ki şu an düşününce bu sokaktan ılık güneşli bir bahar gününde yürümenin inanılmaz olacağını düşünmeden kendimi alamıyorum.

Rue Turenne köprüsündeki enfes manzarayı mutlaka izleyin. Köprüdeyken hemen sağda göreceğiniz La Maison Bleue sanki gerçek olamayacak kadar masalsıydı. Hemen onun yanında bulunan dik çatılı Hotel Restaurant La Marechal oldukça etkileyiciydi. Bu bahsettiğim konumların manzarası köprüden oldukça güzel, Colmar’a gelmişken özellikle bu yerleri görmeden gitmeyin derim J

Fontaine Roesselmann

Bu çeşme yine Colmar’ın harika eski yapılarının bulunduğu Place des 6 Montagnes Noires meydanında bulunuyor. Çeşme 1888 yılında açılmış ve Jean Roesselmann’ın anısına yapılmıştır.

Eglise Saint Matthieu

Bu kilise 1292 yılında inşa edilen bir Protestan kilisesi olma özelliğini taşıyor. Kilise oldukça eski olduğu için öyle çok özel bir mimarisi bulunmuyor. Ancak ücretsiz eski yerlere girmeyi sevenlerdenseniz buraya bir göz atın derim. Bu kilisenin hemen yanında Gite des Arcades binası bulunuyor.

Colmar Tekne Turu

Colmar’ın harika manzaralar görmeniz garantili olan kanallarında gezmek isterseniz, Sweet Narcisse firması Colmar kanallarında 25 dakikalık tekne turları düzenliyor. Kalkış Saint Pierre Köprüsünün yanındaki Restaurant La Caveau Saint-Pierre’nin yanından yapılıyor.

Musee Bartholdi

Colmar’da Heykeltraş Auguste Bartholdi’nin doğduğu ev olan ve sonrasında müzeleştirilen bu yer, sanatçının eşyalarını ve eserlerini sunmaya adanmıştır. Bartholdi, Amerika’nın ünlü özgürlük heykelinin mimarı olarak bilinmektedir.

Musee Unterlinden

1849 yılında kurulan bu müze, Colmar’ın en çok ziyaretçisi olan müzesiymiş. Müzede hem yerel hem de uluslararası eserler olduğu gibi, tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar üretilen eserlerin olmasıyla oldukça geniş bir eser yelpazesine sahiptir. Fransızların sanat konusunda başarıları göz önünde bulundurulduğunda, eğer ilginiz varsa kaçırılmaması gereken bir müze gibi görünüyor, zira çok güzel tabloları barındıran bir yer.

Musee du Jouet

1800 yıllara ait oyuncaklardan tutun da günümüze kadar olan oyuncakların sergilendiği bu müze eski bir semt sinemasının içinde buluyor. Colmar’daki bu oyuncak müzesinde dünyanın her yerinden gelen oyuncakları görebilirsiniz. Müze, barbieler, playmobiller, çizgi film karakterleri, eski video oyunları, modeller, robotlar, oyuncak trenler gibi daha birçok oyuncağıyla birçok nesilden kişiye hitap edebilme özelliği taşıyor.

Colmar’ın soğuk havasında fotoğraf çekmek de oldukça zordu. Ancak çektiğim güzel fotoğrafları biraz daha paylaşmak istiyorum. 30 Aralık 2019 yılında bulunduğumuz Colmar’ın dondurucu soğuğundan, arada yüzünü gösteren ancak hiç ısıtmayan bir günden birkaç kare daha paylaşmak istiyorum.

 

Strasbourg’a dair bilgi edinmek isterseniz de “Strasbourg Gezi Rehberi” ve “Strasbourg Yeme İçme Rehberi” başlıklı yazılarımı okuyabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bunları da sevebilirsiniz