Giethorn Gezi Rehberi

mm
single-image

Giethorn, Hollanda  eyaletine bağlı Steenwijkerland belediyesine bulunan bir köydür.  Amsterdam’dan trenle ilk olarak Steenwijk kentine vararak oradan da belirli aralıklarla kalkan 70 nolu otobüse binerek ulaşabileceğiniz çok çok tatlı bir köy burası…

Size tavsiyem Giethorn’a ya bahar ya da yaz mevsiminde gitmeniz. Çünkü güneşin çiçekler, çimenler, masaldan fırlamış evler, köprüler ve kanalın üzerindeki güzellikleri ve renkleri ortaya çıkarmasını izlemek oldukça keyifli…

Burada en güzel olan şey, yolların araç trafiğine kapalı olması ve sandallar ya da bisikletle ulaşımın sağlanmasıdır. Biz tercihimizi yürümekten ve bota binmekten yana kullandık. Bisiklet turları ve kiralık bisikletler olsa da anın biraz daha yavaş geçmesi ve adeta bir tablo gibi olan manzarayı fotoğraflamak için yürümek bize daha anlamlı geldi. Sonrasında bot kiralayıp kanallarda gezerek mükemmel manzaranın keyfini yine çıkarmaya devam ettik.

Acıktığınızda köyün giriş yolunda bulunan fast food ya da restoran tarzı yerlerde yemek yiyebilirsiniz. Biz tercihimizi Hollanda’nın balıkla yapılan en ünlü atıştırmalığı olan Kibbeling’den yana kullandık ve pişman olmadık. Eğer hediyelik ve hatıralık eşya almak isterseniz yemek yerlerinin bulunduğu alanın biraz ilerisinde minik dükkânlar görebilirsiniz.

Gün içerisinde gezip görebileceğiniz Giethorn köyünde konaklama seçenekleri de bulunuyor. İnsanın bu denli güzelliği gördükten sonra ayrılması oldukça güçleşiyor. Ancak biz günü birlik bir gezi gerçekleştirdik. Çok da güzel duygularla ayrılmış olduk.

Eğer Giethorn’da uzun süre vakit geçirip köyde başka ne tarz bir aktivite yapsam güzel olur diye düşünüyorsanız müzelerini gezebilirsiniz. Giethorn Müzesi, Kabuk Müzesi, Otomobil Müzesi,  Eski Dünya Müzesi ve ahşap tekne yapımını ve tarihi hakkında bilgi edinmek isterseniz Wildeboer Tersanesi‘ne gidebilirsiniz. Ancak yalnızca gözlerinizin bu mükemmel kasabayı bile görmesi her şeye değer diye düşünüyorum.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bunları da sevebilirsiniz